Lesznek hibrid műtőink, ahol a legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai eljárások operáció közben elérhetők, és ahol nagyon precíz, máshogy nem megvalósítható beavatkozásokat lehet végezni.
Mindemellett a kórház kiterjeszti és megerősíti a térség rendkívül szűkös és nehezen elérhető gyermekgyógyászati ellátását.
Teljes gyermekgyógyászati szakmai spektrumot tervezünk, de itt is a sürgős, életmentő tevékenység, valamint a legsúlyosabb betegségek sebészeti és egyéb programozott ellátása áll a tervezés homlokterében.
Az új épületbe helyezzük át a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház jelentős kapacitású szülészeti és koraszülött-ellátó egységét – annál is inkább, mivel a főváros és környéke legmagasabb születési számát kell biztonságos ellátással fedezni. Összefoglalóan tehát: a súlyos akut és a komplex, nehéz, elektív (halasztható) ellátásokra, valamint a gyermekekre koncentrálunk.
Ugyanakkor Dél-Buda és az agglomeráció lakosainak rengeteg más egészségügyi szolgáltatásra is szüksége van, ezeket a térségben működő partnereinkkel közösen, hálózati működésben tudjuk majd megoldani.
Gondolok itt egy baleseti sérült műtétje és intenzív ellátása után szükséges rehabilitációs kezelésre.
– Milyen együttműködést terveznek az egyes specializált gyógyászati centrumokkal, például az onkológiával, szívkórházzal, tüdőszanatóriummal?
– A beteg érdeke az elsődleges: az, hogy szakmailag megfelelő, hatásos, korszerű kezelésben részesüljön. Az adott betegségcsoportokba tartozó pácienseink jellemző igényei alapján tudunk majd kidolgozni – vagy a meglévőket továbbfejleszteni – olyan betegutakat, ellátási protokollokat, ahol minden gyógyító intézmény a saját kompetenciájának megfelelően vállal szerepet a terápiás folyamatban. A betegségek felfedezése szűrővizsgálatokkal, a krónikus betegségek gondozása, állapotrosszabbodás esetén a kezelés módosítása és mindenkor a beteg aktuális igényeinek legmegfelelőbb helyre való irányítás akkor lehetséges, ha az adott térségben működő intézmények koordináltan együttműködnek. Ezt az együttműködést egyre hatékonyabb informatikai megoldások – például a páciensek számára az e-receptek révén ismerős EESZT – támogatják. Mire a Dél-budai Centrumkórház megkezdi a működését, az akkor legfejlettebb informatikai alkalmazásokat használjuk majd, amelyek nagyban segítik az optimális betegutak kialakítását.
A DBC-t úgy tervezzük meg, hogy képes legyen lépést tartani az orvostudomány sok területen ugrásszerű fejlődésével: az épület kialakítása, illetve az eszközpark lehetővé teszi, hogy egy ma még kvázi kísérleti fázisban lévő, de öt-hat vagy akár tíz-tizenöt év múlva rutinná váló eljárást alkalmazzunk. A ritka, ma még speciális és koncentrált szaktudást igénylő műtéti eljárásokkal – például a szívtranszplantációval vagy az égésplasztikával – nem kalkulálunk, arra ott vannak az országos intézetek, központok. De a feltételek adottak lesznek, hogy a későbbiekben szinte bármilyen, szélesebb körben alkalmazható beavatkozást elvégezzünk.
– Ön a Szent Imre Kórház főigazgató főorvosa is 2011 óta. Mit tart a legnagyobb eredménynek, amelyet elért vezetői tevékenysége során ebben az intézményben?
–
Az egyik legfontosabb, hogy a DBC-SZIOK azon elv mentén működik, amelyet sok évvel ezelőtt úgy fogalmaztam meg, hogy „meg kell fogni a beteg kezét”. Mi ezen ars poetica mentén dolgozunk – ez különösen a Covid időszakában, munkatársaink hősies helytállásban mutatkozott meg. Ezt a szellemiséget mindenképpen szeretném majd továbbvinni a DBC-be is.
A Pécsi Egyetemmel folytatott szakmai együttműködésünk részeként most ősztől – Európában először Magyarországon (!) – indul önálló obezitológiai tanszék a vezetésemmel. Ebben természetesen nagy szerepe van néhai Pados Gyulának és Simonyi Gábornak, akikkel évekkel ezelőtt közösen kidolgoztuk az obezitológiai licencképzést. Ez elismerése annak a magas színvonalú szakmai munkának, amelyet intézményünkben végzünk. Kevesen tudják, hogy az országban egyedül a mi eszközparkunk teszi lehetővé a kirívóan túlsúlyos, akár 200–250 kilogrammos betegek ellátását.
A tudományos-kutatói munka is aktívan folyik a kórházban, ezt nemcsak a rangos nemzetközi szakmai folyóiratokban megjelenő publikációk igazolják, hanem a szoros együttműködés külföldi egyetemekkel, intézményekkel.
Vezetésem alatt lett a Pécsi Tudományegyetem oktatókórháza, valamint megyei rangú centrumkórház a Szent Imre, családbarát szülészetünkön rekordalacsony a császármetszések száma, és azon kevés kórház közé tartozunk, ahol nem csökkent a születésszám. Mindemellett jelentős eszközparkfejlesztés történt az elmúlt években, valamint megújultak az épületek is. Az intézmény adott otthont az általam – országos kórházfőparancsnok-helyettesként – alapított Köszönet a hősöknek kitüntetésátadó-ünnepségének, amelyen az ország minden pontjáról, betegektől és kollégáktól érkező ajánlások alapján orvosok, nővérek és mentők munkáját ismertem el oklevéllel és pénzjutalommal, megköszönve a járvány idején tanúsított önfeláldozásukat – ez is nagyon közel áll a szívemhez.